Ízelítőt adni a harcokból, azokból a maiaknál becsületesebb küzdelmekből, párviadalokból, amikor is még az erő, a rafinéria, az elszántság számított, és nem a technikai háttér. Szintén kis kóstolóval szolgálni a nézelődők számára a korabeli táncokból, zenei világból, konyhaművészetből...
Mindezek mellett - hangsúlyozta érdeklődésünkre az egyik szervező-ötletgazda, Dragos Georgescu - egy ilyesféle fesztivállal a Károlyi-kastély nagyszerűségét is talán jobban meg lehet ismertetni azokkal, akik nem olyan szerencsések, hogy a közelében élhetnek.
Sok ezer ember, legalább öt-hat ezer látogatott ki a két nap alatt a kastélykertbe, és korzózott végig a mesterségek utcáján, vagy például kóstolta meg a hajdani uradalmi pincészet hagyományait felvállaló Nachbil-borászat kitűnő nedűit.
A szervezők elmondásuk szerint örülnek a sikernek, és arra ösztönzi őket, hogy jövőre - ha lehet - még jobb, még több látványosságot, a középkori életet még több mozzanatában megmutató rendezvényt tartsanak. A Villa Karul Középkori Fesztivált ugyanis olyan alkalomnak szánják, melyet évente megtartanak, és idővel, az óhatatlanul adódó „gyerekbetegségeken" túllépve a régió legnagyobb ilyen rendezvényévé lesz.
Fotós összeállítással kedveskedünk olvasóinknak: